Uczniowie ze Szkoły Podstawowej w Chociszewie w roku szkolnym 2019/2020 uczestniczą w projekcie ekologicznym w ramach KONKURSU pn. „EDUKACJA EKOLOGICZNA W SZKOŁACH I PRZEDSZKOLACH W ROKU SZKOLNYM 2019/2020” zorganizowanym i finansowanym przez WFOŚiGW w Łodzi.
Jedna z akcji, której podjęli się nasi uczniowie dotyczyła zbiórki suchej karmy, puszek mięsnych dla psów i kotów przebywających w schronisku dla bezdomnych zwierząt w Łęczycy.
Podjęli się takiej akcji, ale właściwie po co? Czy powinniśmy to robić? Czy coś to da? Czy możemy zrobić coś więcej?
Spróbujemy odpowiedzieć sobie na te pytania, ale też i na inne.
Na pewno jesteśmy ciekawi kiedy zwierzę domowe lub gospodarskie można uznać za bezdomne? Jakie są przyczyny bezdomności zwierząt, jak to się dzieje, że zwierzęta stają się bezdomne? Jakie zadanie spełnia schronisko? Musimy też spróbować odpowiedzieć sobie na pytanie, czy my możemy jakoś pomóc zwierzętom ze schroniska? Czy ja mogę coś zrobić?
„Zwierzę domowe lub gospodarskie, które uciekło, zabłąkało się lub zostało porzucone przez człowieka, a nie ma możliwości ustalenia jego właściciela lub innej osoby, pod której opieką trwale dotąd pozostawało” uważa się za bezdomne. Takie zwierzę umieszcza się w schronisku.
Schronisko dla bezdomnych zwierząt jest miejscem, w którym zwierzę może znaleźć schronienie i pożywienie, jednak brakuje mu przede wszystkim poczucia bezpieczeństwa oraz miłości.
Według badań naukowych pies ma świadomość trzyletniego dziecka, a porzucenie sprawia mu cierpienie. Każde porzucenie jest czymś strasznym. Zwierzę nigdy nie rozumie, dlaczego zostało porzucone. Ono będzie kochało swojego właściciela i będzie na niego czekało.
„Zwierzę jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, i człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę” to piękne zdanie jest 1 artykułem Ustawy O Ochronie Zwierząt, jest też najczęściej cytowanym stwierdzeniem w tekstach traktujących o prawach zwierząt. Jednak nawet to, że większość dorosłych Polaków jest w stanie zacytować ten fragment z pamięci, niekoniecznie wiedząc nawet, że pochodzi ono z ustawy, nie zmienia faktu, że w Polsce bezdomnych zwierząt przybywa, a nie ubywa. Dlaczego tak jest?
Dlaczego w naszym kraju, kraju, gdzie 52% osób posiada psa lub kota, jest tak wiele zwierząt bezdomnych?
A w lecie liczba porzuconych zwierząt wzrasta o około 30 procent – Za porzucenie „pupila” grozi kara pozbawienia wolności do trzech lat, a w niektórych okolicznościach nawet do lat pięciu.
Dlaczego niektórzy ludzie porzucają swoje zwierzęta domowe
Jest wiele powodów, dla których ludzie porzucają swoje zwierzęta.
- Choroba
Niektóre zwierzęta mają problemy zdrowotne i potrzebują kosztownego leczenia, na które ich rodzina nie jest w stanie sobie pozwolić. Czasami właściciel nie ma czasu, aby zajmować się swoim zwierzakiem.
- Zachowanie
Pies, który niszczy rzeczy, jest niebezpieczny, nieposłuszny lub zachowuje się w niezrównoważony sposób, jest bardziej narażony na porzucenie, niż inny spokojny, posłuszny i nieszkodliwy psiak.
Zazwyczaj jest jednak tak, że jeśli zwierzę nie jest „doskonałe”, to wynika to po prostu z braku odpowiedniego treningu i cierpliwości ze strony właściciela.
- Pieniądze
Utrzymanie zdrowego zwierzaka może być bardzo kosztowne, ponieważ ceny jedzenia czy karmy dla zwierząt oraz opieki zdrowotnej są wysokie. Dlatego też, jeśli właściciel zwierzęcia jest bezrobotny lub ma długi, może po prostu porzucić swojego psa.
- Przeprowadzka
Przeprowadzka z domu do mniejszego mieszkania może spowodować, że niektóre osoby opuszczą swoje zwierzęta, szczególnie jeśli posiadają oni duże psy.
- Wiek
Bardziej prawdopodobne jest, że na ulicy zauważysz więcej porzuconych starszych psów, niż szczeniaków. Dlaczego? Ponieważ starsze zwierzęta nie są już „zabawne i urocze”; zamiast tego potrzebują dodatkowej opieki i uwagi.
- Nuda
Nie ma gorszego pomysłu, niż dawanie dziecku w prezencie szczeniaka. Dlaczego? Powód jest prosty: dziecko czuje, że pies jest tylko zabawką, więc wkrótce może się nim zmęczyć lub znudzić.
Jeśli dziecko nie będzie już zwracać uwagi na zwierzaka lub przestanie go karmić, rodzice mogą zdecydować się go porzucić.
- Choroba lub śmierć właściciela
Bardzo często, kiedy starsza osoba umiera lub przebywa długo w szpitalu, członkowie rodziny nie wiedzą, co zrobić z jej domowym zwierzakiem. W wielu przypadkach decydują się porzucić zwierzę i skazać je na śmierć, nawet jeśli czworonóg był związany z rodziną przez wiele lat.
- Narodziny dziecka
Kiedy para nie ma dzieci, zazwyczaj traktuje swojego psiaka jak dziecko. Ale w momencie, kiedy ich rodzina się rozrasta, tracą oni zainteresowanie zwierzakiem i prawdopodobne jest, że porzucą go na ulicy.
- Podróż lub wakacje
Czy wiesz, że wiele zwierząt zostaje porzuconych latem? Niektórzy ludzie po prostu nie chcą zabierać swoich psów do psiego hotelu lub zostawić ich pod opieką członka rodziny. Zamiast tego decydują się porzucić zwierzę.
- Niechciana ciąża
Bardzo dużym problemem jest brak sterylizacji samic. Kiedy pojawiają się szczenięta, ludzie często nie wiedzą, co z nimi zrobić. Zamiast oddać je do adopcji, niektórzy decydują się porzucić małe pieski, razem z ich matką. Życie na ulicy to trudne środowisko dla młodych zwierząt.
- Brak opłacalności
Wiele osób traktuje psy jako rodzaj przedsięwzięcia, na którym można zarobić pieniądze. Mogą one pochodzić z wyścigów, walk zwierząt lub hodowli. Dzięki temu zwierzę staje się źródłem znacznych dochodów. Kiedy pies zaczyna się starzeć, chorować lub nie jest w stanie mieć dzieci, zostaje porzucony na ulicy.
Z tych i wielu innych powodów, należy pamiętać, że posiadanie zwierzęcia to poważna odpowiedzialność. Wykorzystajmy tę okazje, aby przypomnieć, że decyzji o adopcji psa nie należy podejmować lekkomyślnie. Nie dopuśćmy do sytuacji, w której jedynym wyjściem jest porzucanie zwierząt.
Jak pomóc bezdomnym zwierzakom, czy tylko mogę wziąć udział w akcji zbierania karmy dla nich, czy mogę zrobić coś więcej?
Możesz pomóc zwierzętom na wiele sposobów:
Wyprowadzaj psy na spacer – wydaje się, że nie jest to duża trudność. A jednak! Taki spacer jest ogromnym przeżyciem dla psa. Jest to czas, w którym ten psiak czuje się ponownie potrzebny i kochany. Dla nas to tylko spacer, dla tego zwierzaka jest to nadzieja na lepsze jutro.
Przynieś coś dla zwierzaka – każdy kto posiada w domu koce i ich nie używa może przynieść je do schroniska. Inne przydatne rzeczy, to np. sucha lub mokra karma dla zwierząt, zabawki, legowiska, szczotki, itd.
Adopcja – wirtualna lub realna. Jeżeli chcesz i możesz zaadoptować zwierzaka, to wybierz któregoś ze schroniska! Istnieje również możliwość adopcji wirtualnej, polegającej na miesięcznym opłacaniu wyżywienia wybranego przez nas psa lub kota.
Podarunek- możemy podarować mały domek czworonogom, którym będzie ciepło i sucho o każdej porze dnia.
Według danych Najwyższej Izby Kontroli z 2016 r., w polskich schroniskach żyje ok. 106 tysięcy psów i ok. 24 tysiące kotów. To niemal 130 tysięcy bezpańskich zwierząt, które czekają na nowy dom. Jednak pomimo zwiększenia popularności adopcji i faktu, że coraz więcej psów i kotów znajduje opiekunów, ich liczba w schroniskach nie maleje, a wzrasta. Od 2011 r. liczba bezpańskich psów wzrosła o ponad 5 proc., a kotów o ponad 18 proc. W 2015 r. nowy dom znalazło jedynie co czwarte bezdomne zwierzę, co jest wynikiem lepszym niż w poprzednich latach (w 2012 r. nowych opiekunów znalazło jedynie 13 proc. zwierząt ze schronisk).
Aby możliwe było polepszenie obecnej sytuacji, niezbędne jest nasilenie działań profilaktycznych, które w perspektywie są w stanie wyeliminować lub zmniejszyć zjawisko bezdomności zwierząt. Mówią o tym eksperci Polkarmy: dr n. wet. Sybilla Berwid-Wójtowicz, dr n. wet. Michał Ceregrzyn, lek. wet. Małgorzata Głowacka, dr inż. Jacek Wilczak i mgr inż. Anna Maria Ziembińska.
My też starajmy się pomagać w miarę swoich możliwości.