Jak powstaje prąd elektryczny? Kim jest Rodzina Gigusiów Brunatnych i dlaczego las tropikalny jest niezbędny do tego, by powstał węgiel brunatny? Ekspozycja PGE Giganty Mocy w Bełchatowie to centrum edukacji nieformalnej, które w sposób interaktywny prezentuje proces wytwarzania energii elektrycznej z wykorzystaniem węgla brunatnego, wydobywanego i przetwarzanego przez bełchatowskie giganty mocy, tj. kopalnię węgla brunatnego i elektrownię konwencjonalną. Multimedialna ekspozycja skierowana jest do szerokiego spektrum odbiorców, przede wszystkim do  uczniów  oraz rodzin z dziećmi.

           Zaciekawieni bardzo pozytywnymi opiniami na temat atrakcyjności tej niezwykłej ekspozycji, postanowiliśmy ją zwiedzić. Okazja nadarzyła się niedawno. 15 i 16 października 2020r. dwie grupy uczniów Szkoły Podstawowej w Chociszewie wybrały się do Bełchatowa, by osobiście zwiedzić tę wystawę. Było to możliwe dzięki realizacji jednego z zadań wynikających z realizacji w naszej szkole projektu ekologicznego.

            Zachwytom nie było końca. Zarówno uczniowie z klas IV – V, jak    i młodzież z klas VI – VIII polubili to miejsce. Wystawa jest ogromna, mieści się w kilku salach i obfituje w różnorodne  eksponaty, makiety, filmy, pamiątki.

           Rekomendujemy innym odwiedzenie bełchatowskich Gigantów Mocy!

Wycieczka była realizowana w ramach projektu „Program Edukacji Ekologicznej pt. „Wiem czym oddycham -aktywna edukacja ekologiczna realizowany w Szkole Podstawowej w Chociszewie”

                                                                             Agnieszka Rojek