Luiza Złotkowska – dwukrotna medalista olimpijska, multimedalistka mistrzostw Polski i wielokrotna rekordzistka Polski w łyżwiarstwie szybkim. Zapisała się w historii polskiego łyżwiarstwa, otwierając nową erę. Jak do tego doszła, który z biegów w jej karierze był najtrudniejszy i co najcenniejszego z niej wyniosła? Tego i wielu innych informacji mogli się dziś dowiedzieć uczniowie Szkoły Podstawowej w Chociszewie podczas spotkania zorganizowanego w ramach projektu „Dotknij olimpijskiego medalu” realizowanego przez Regionalną Radę Olimpijską w Łodzi. Mistrzyni olimpijskiej towarzyszył Wiceprezes RRO Pan Tomasz Rosset.
Pytań do mistrzyni było bardzo wiele, uczniowie chętnie pytali o pierwsze sukcesy, wyrzeczenia, o to jak łączyła naukę ze sportem oraz jak to się stało, że to właśnie panczeny zdobyły jej serce?
„W drugiej klasie podstawówki zauważył mnie nauczyciel wychowania fizycznego i zapytał, czy bym chciała jechać na trening łyżwiarstwa szybkiego. Nie wiedziałam co to panczeny, ale trening był w Warszawie, co dla kilkuletniej dziewczynki z podwarszawskiej miejscowości było dość atrakcyjne, więc się zgodziłam, ale miłość do łyżew nie była z tych od pierwszego wejrzenia. Narodziła się wraz z pierwszymi sukcesami” – przyznała Luiza Złotkowska.
Uczniowie w trakcie spotkania mieli wyjątkową okazję wziąć do rąk medale olimpijskie – srebrny wywalczony na olimpiadzie w Sochi w 2014 roku oraz brązowy z olimpiady w Vancouver w 2010 roku.
Z ciekawostek dotyczących medali uczniowie dowiedzieli się np. że medal z Vancouver wykonany został w całości ze starych części komputerowych – był to ukłon Kanadyjczyków w stronę ochrony środowiska naturalnego. Medal z Sochi natomiast został wykonany przez jubilera i jak przyznała mistrzyni jest to najpiękniejsza biżuteria jaką ma.
Spotkanie odbyło się w bardzo pozytywnej atmosferze. Było też znakomitą okazją do zapoznania się uczniów z zasadami jakie panują w świecie sportu – szlachetnego współzawodnictwa oraz zasad Fair Play.