19 października 2020 w Szkole Podstawowej w Chociszewie, w obecności Wiceprzewodniczącego Sejmiku Województwa Łódzkiego Zbigniewa Linkowskiego, Wójta Gminy Ryszarda Nowakowskiego, Skarbnik Gminy Anety Cybulskiej oraz Dyrektora Szkoły Krzysztofa Pyciarza miało miejsce otwarcie nowej siłowni. W uroczystości uczestniczyli również uczniowie szkoły, którzy będą jej głównymi użytkownikami.

Wizyta Wiceprzewodniczącego Zbigniewa Linkowskiego była doskonałą okazją do zaprezentowania szkoły i jej otoczenia. Była również szansą na rozmowę o możliwościach pozyskania dodatkowych funduszy na rozwój szkoły.

Szkolna siłownia powstała dzięki dofinansowaniu z budżetu Województwa Łódzkiego w ramach pomocy finansowej przeznaczonej na dofinansowanie zadań w zakresie infrastruktury sportowej i rekreacyjnej. Dzięki pozyskaniu tych środków mogliśmy stworzyć siłownię kardio, która jest alternatywą dla jej tradycyjnej wersji. Wysiłek kardio jest doskonałym rozwiązaniem dla osób, które dopiero rozpoczynają bardziej intensywne treningi. Trening siłowy pomaga wypracować mięśnie, a trening kardio – spalić tkankę tłuszczową i poprawić kondycję – mówił Dyrektor Krzysztof Pyciarz. Stworzy to możliwość urozmaicenia zajęć z wychowania fizycznego. Młodzież szkolna będzie mogła realizować treningi pozwalające m.in. na poprawę koordynacji ruchowej, wzmocnienie mięśni różnych partii ciała czy redukcję tkanki tłuszczowej.

Siłownia wyposażona jest w dwa rowery stacjonarne (ergometry), dwie bieżnie elektryczne oraz suwnicę Smitha z obciążeniami. Urządzenia wyposażone są w nowoczesne technologie pozwalające dostosować tempo treningu do własnych możliwości oraz realizować bardzo precyzyjny i zaawansowany trening, m.in. poprzez kontrolę tętna, ilości spalonych kalorii, kontrolę prędkości czy przebytego dystansu. Łączna wartość zakupionego wyposażenia to 73 323 zł, z czego dofinansowanie z budżetu Województwa Łódzkiego to 58 658,40 zł.

Na tę chwilę, ze względu na stan epidemii siłownia służyć będzie uczniom Szkoły Podstawowej w Chociszewie. W przyszłości będzie mogła służyć do prowadzenia zajęć pozalekcyjnych i stać się dodatkowym atutem placówki w oczach uczniów i ich rodziców. Siłownia dostępna będzie także dla pozostałych mieszkańców gminy, którzy mają potrzebę realizacji treningów na nowoczesnym sprzęcie, pozwalającym na uzyskiwanie maksymalnych wyników i osiągnięć w uprawianej dyscyplinie sportu.